Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Yazdır PDF

Daha önceki yazılarımda farklı Power View demolarını ( İş Zekası Artık Elinizin Altında ) sizlerle paylaşmıştım. Bugün kendi raporunuzu yaratmak istediğinizde neler yapabileceğinizi “Auto Sales” rapor örneği üzerinden özetleyeceğim.

Örnek raporu kullanabilmek için http://mstr.to/wse3O6 adresini kontrol edebilirsiniz. Okuma modundaki bir rapora yönlendirileceksiniz. Bu aşamada LiveID’nizi kullanarak giriş yapıp Silverlight 5’i yüklemeniz gerekecek. Ardından rapor tamamen etkileşimli hale gelecek.

Burada çubuk grafiğinde (Bar Chart), çubuklardan herhangi birini seçtiğinizde, sadece seçilen araba tipinin modeli ve önceki çeyreklerdeki satışları gösterilecektir.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Bu raporun 3 farklı görüntüsünü elde etmek mümkün. Sol alt köşedeki ikona tıkladığınızda, tüm tabloları aynı anda görebilirsiniz, ya da alt sağ köşedeki sayfa kontrolünü kullanarak farklı tabloları gösteren sayfalarda gezinebilirsiniz. Her tablo etkileşimlidir, bu nedenle verinin detayına inmek istediğinizde, ilgili alana tıklayabilirsiniz. İsterseniz tam ekran moduna tıklayarak, görüntüyü tüm ekrana da taşıyabilirsiniz. Rapordaki herhangi bir öğeyi değiştirmek isterseniz, Edit Report’a tıklayın. Şimdi Business Intelligence Semantic Model (BISM) -sağda yer alan bölüm-, Ribbon -üstte- ve nesne alanıyla -ortada- beraber rapordaki tüm görüntüleri karşınızda olacak.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Ekrandaki bir nesneyi seçebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin Çubuk grafik yerine kümelenmiş bir bölmeye sahip olmak veya çubuk grafiğine daha fazla ölçüm eklemek isteyebilirsiniz. Raporu istediğiniz gibi değiştirmekte özgürsünüz. “Raporunuzu oluşturmak için buraya tıklayın” bağlantısını kullanarak, yeni rapor nasıl yaratılır, inceleyelim. Bağlantıya ilk tıkladığınızda boş bir rapora yönlendirileceksiniz. Başlamak için Edit Report’a tıklayın. Şimdi kendi raporunuzu yaratmak için boş bir tablonuz var.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

View’da herhangi bir yere, ardında da BISM’deki “Cars” tablosuna tıklayın. Bekleme imlecini göreceksiniz, ardından bilgilendirme tablosu gözükecek. BISM’in içindeki “Cars” nesnesi de artık kalın/koyu yazı tipiyle yazılmış hale gelecek. Bu içinden öğeler seçtiğiniz anlamına gelir.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Bu görüntüyü tablodan karta dönüştürelim. Tablodan herhangi bir yere tıklayın, daha sonra Ribbon’dan Design’ı seçin, Visualizations’dan aşağı oku seçin ve alttaki Card’a tıklayın. Aynı zamanda, Visualizations kutucuğunda kaydırma yaparak gezebilirsiniz.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

İlerleyin ve bu görüntüyü yeniden boyutlandırın, böylece sayfaya daha fazla öğe ekleyebilirsiniz. Kart görüntüsünün dışında herhangi bir boş alana tıklayın. BISM’den Cars nesnesinin detayına inin ve Type’a tıklayın. Sales nesnesinin detayına inin ve Cumulative Sales’e tıklayın. Böylece görünyüye ikinci bir rapor eklemiş oldunuz.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Yeni tabloya tıklayın ve ardından Designs’ın altından Column’u seçin. Bu nesneyi yeniden boyutlandırın, böylece farklı modellerdeki tüm arabaları ve satışlarını görebilirsiniz.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Hazırladığınız rapor tamamen etkileşimli olduğundan, bir çubuğa tıkladığınızda, yanlızca o modeldeki arabaları görüntüleyebilirsiniz. Artık bunu denediğinize göre, ilerleyelim ve bu görüntü için son nesneyi ekleyelim. Sütun grafiğinin altındaki beyaz boş alana tıklayın, ardından BISM alanında Time nesnesini detaylandırın. Quarter’ı seçin ve Sales’ten Sales Amount’u seçin. Ribbon’daki Design sekmesinden Line’ı seçin. Görüntünün genişliğine göre nesneyi yeniden boyutlandırın. Son tablonuz bu şekilde görünmeli.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Bu görüntüye son bir rötüş yapalım. View’daki çizgi grafiğine tıklayın ve Ribbon’daki Home sekmesinden Filters Area’yı seçin. View’da Filters Area görünecek. Chart’ın üzerine tıklayın ve ardından Quarter’a tıklayın. Hepsini seçin ve onay işaretlerini Q12006’dan Q42006’ya kadar kaldırın. Bu, 2006 haricindeki tüm çeyrekleri görüntüleyeceğimiz anlamına gelir. Filter Area, her görüntüde veya her nesne için (bu durumda tablo için) görüntülenecek öğeleri belirlemenizi sağlar. Öğeleri Filters Area’ya sürükleyip bırakabilir, ekleyeceğiniz/çıkaracağınız öğeleri bulmak için aramayı kullanabilir, aynı zamanda zaman dilimlerini sınırlamak için slayt kaydırıcı kullanabilirsiniz. Ribbon sekmesindeki ikonu seçerek (endişelenmeyin, filtreleriniz hala uygulamada) filtreleme alanını kapatabilirsiniz veya başlıktaki filters okunu seçerek alanı küçültebilirsiniz.

Power View ile Kendi Raporlarınızı Yaratın

Şimdi ilk görüntünüzü tamamladınız; ilerleyin, iyi satan modelleri ve satışı düşen modelleri görebilmek için çubuk grafiği öğelerine tıklayın. Tüm öğelerin görüntüsüne geri dönmek için aynı sütun öğesine tıklayın.

Eğer farklı rapor denemeleri ile devam etmek istiyorsanız Ribbon’daki Home sekmesini seçin ve New View’a tıklayın. Daha fazla öğe eklemeye devam etmek istiyorsanız, boş bir tablo ekleyin veya hikayeyi daha iyi anlatmak için birşeyleri değiştirmek istiyorsanız tabloyu kopyalayın. Kopyalamazsanız, orijinal tablodon öğeleri getirmek için kopyala ve yapıştırı kullanın.

Keyifli kullanımla görselliği yüksek raporları kolaylıkla yaratın.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile