Bank Asya, System Center Opalis Avantajlarını Kullanıyor!

Yazdır PDF

Bugün System Center Opalis ile sistem yönetim verimliliğini ve iş kalitesini artırırken, operasyonel maliyetlerini düşüren Bank Asya başarı hikayemizi sizlerle paylaşacağım.

Bank Asya, System Center Opalis Avantajlarını Kullanıyor!

Bank Asya, tekrar içeren operasyonel BT süreçlerinin, Özel Bulut ve sanallaştırma altyapısını destekleyici süreçlerin, zamanlanmış görevlerin, felaket kurtarma, iyileştirme süreçlerinin orkestrasyonunun sağlanarak yönetilmesi ve otomasyona bağlanması konularında System Center Opalis’e güveniyor.

System Center Opalis ile orkestrasyon sayesinde tüm şube sistemlerinde çalıştırılması gereken bir komutu yada yapılması gereken konfigurasyonu proje öncesinde 3 kişi 1 ila 2 gün çalışarak tamamlayabilirken, proje sonrasında aynı süreci, yarım saat içinde kontrollü ve eşzamanlı çalıştırarak bitirmek mümkün oluyor.

System Center ailesinde çok kritik bir öneme sahip Opalis (Orchestrator) ürünü 3 temel yetkinlik sunuyor:

  • Orkestrasyon: Esnek iş süreçleriyle sonuca ulaşma sürelerini kısaltır, esnek ve güvenilir servisler sunmanızı sağlar ve farklı araç, sistem ve departmanları kapsayan servis ve süreçler tanımlamanıza olanak sağlar.
  • Otomasyon: Hataya açık manuel süreçleri azaltıp maliyetleri düşürürken, BT servislerinin düzenliliğini sağlar; BT çalışanlarının daha değer katan işlere odaklanmalarına olanak sağlar.
  • Entegrasyon: Var olan yatırımlarınızı koruyarak heterojen ortamları iyileştirir, kapsamı entegrasyon paketleri ile kolayca genişletilebilir

mstr

Finans sektöründe Garanti Bankası ve Denizbank ile başladığımız, Bank Asya ile devam eden ve yakın zamanda duyuracağımız yeni System Center Orchestrator başarı hikayeleri kurumlar için otomasyon ve orkestrasyonun önemini gösteriyor.

Bank Asya ile yaptığımız System Center Opalis (Orchestrator) başarı hikayesinin tüm detaylarına http://www.microsoft.com/turkiye/casestudies/bankasya.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile