Kinect ve Microsoft İş Zekası

Yazdır PDF

Kinect ve Microsoft İş Zekası

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Windows için Kinect SDK’yi sundu. Burada, SQL Server İş Zekası Ürün Grubu ile deneyimlenen, sizlere de çok ilginç gelecek bazı konular var.

SQL PASS Summit 2011′de, tek bir Microsoft Kinect cihazı kullanarak herhangi bir yüzey veya duvarın dokunmatik bir ekrana nasıl çevirileceği gösterilmişti. Aynı zamanda kolay veri keşfi, görselleştirme ve sunum becerileri sunan Microsoft’un en yeni İş Zekası raporlama aracı olan Power View’u, doğal bir dil ve basit hareketlerle nasıl kontrol edileceği de anlatılmıştı.

Üstteki senaryoların videolarıyla başlayalım.

Not: Videoda “Crescent” olarak ifade edilen kelime, Power View’un kod adıdır.

Kinect’i bir duvarı dokunmatik ekrana dönüştürmek için kullanmak

Windows için Kinect SDK‘nin İskelet Takibi özelliğini kullanarak, eller ve kollar gibi “eklemlerin” pozisyonunu takip etmek mümkün. Her eklem için sağlanan veri noktaları derinliği içeriyor. Böylece, elin ekran koordinatlarına göre pozisyonunu haritada doğru bir şekilde belirlemek için yeterli kalibrasyon verisi toplamaya olanak sağlanmış oluyor. Aynı zamanda dokunma hareketinin algılanmasına izin vermek için, yüzey alanının Kinect’e olan uzaklığı da hesaplanabiliyor:

Kalibrasyon aşaması üstteki videoda gösterilmemiştir. Mevcut durumda, duvara farklı noktalardan dokunarak sistemi ayarlamak birkaç dakika sürer. Algoritmanın, bu derecede bir kalibrasyon ihtiyacının ortadan kaldırılması için geliştirilmesi düşünülebilir.

Power View kontrolü için Kinect ve Microsoft Speech’i kullanmak

Videonun ikinci bölümünde, Power View’u ses ile kontrol etmenin ilginç yollarını gördünüz. Gördüğünüz gibi, görüntüler arasında gezinebiliyor, farklı veri bölgelerini sıralayabiliyor ve semantik modelin özelliklerine bağlı olarak seçilen görüntüyü filtreleyebiliyoruz.

Ses Kinect içinde kurulu mikrofon dizisi ile toplanır ve sonra tanınması için Microsoft Speech’e gönderilir. Gerisi çok basit: ses komutları Power View içindeki komutlara dönüştürülür.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile