Elif Şafak ile Kadın ve Teknoloji Üzerine…

Yazdır PDF

 

Elif Şafak’ın Mahrem adlı kitabını okuyanlar bilir…

Tüm dünyanın beğeni ile takip ettiği başarılı kadın yazarımız bu kitabında “Aşık olunan hep uzaktadır. Aradaki mesafenin verdiği acıyı azaltmak için, maşuka ‘gözbebeğim!‘ diye hitap edilir” der.

Mesafeleri aşabilmek yüzyıllar boyunca biz insanoğlunun en büyük amaçlarından biri olmuştur hep… Hatta şiirlerde, şarkılarda, öykülerde de karşımıza çıkar sıklıkla…

Artık günümüzde kavuşmak daha da kolay… Geliştirdiğimiz haberleşme teknolojileri bizleri sevdiklerimizle dileğimiz an, nerede olursak olalım kolayca bir araya getiriyor.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü, hemen Kadınlar Günü’nün ertesi günü 9 Mart’ta, değerli yazarımız Elif Şafak’ı Lync üzerinden Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ile buluşturduk.

Bu fikrin ortaya çıkışı da aslında yine mesafeleri aşmak için… Kısaca bahsedeyim.

Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Konseyi Sosyal Sorumluluk Komitesi uzun zamandır ünlü yazar ile öğrencilerin bir araya geleceği bir etkinlik düzenlemek istiyordu. Ancak Elif Şafak bir süredir Londra’da yaşadığı için bu söyleşiyi gerçekleştirmek bir türlü mümkün olamıyordu.

Öğrenci Konseyi taleplerini Elif Şafak’ın yayınevi Doğan Kitap’a iletmiş, ünlü yazarın İstanbul’a geldiği bir tarihte bu etkinliği mutlaka gerçekleştirmek istediklerini belirtmişti. Doğan Kitap yetkilileri, öğrencilerin isteklerini nasıl karşılayabileceğini düşünürken devreye Microsoft Türkiye girdi ve birleşik iletişim çözümü Lync ile bu buluşmayı gerçekleştirebildik.

Elif Şafak ile Kadın ve Teknoloji Üzerine…

Elif Şafak ile farklı bir ilke imza atabilmek ve öğrenciler ile uzaktan canlı söyleşi yapabilmek için hem İstanbul hem de Londra’daki Microsoft ofislerindeki arkadaşlarımız kısa bir çalışma yaptı. Microsoft Türkiye Ofisi’nden Atalay Aktaş ve geçen yıl Microsoft İngiltere Ofisi’nde çalışmaya başlayan arkadaşımız Emre Tok bu görüşme için kendi bilgisayarları vasıtasıyla İstanbul’daki öğrenciler ile Londra’daki Elif Şafak’ı biraraya getirdi. :)

Microsoft Londra Ofisi’nden Lync ile İstanbul’a bağlanan Elif Şafak, Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ile “Kadın ve Teknoloji” üzerine sohbet etti. Teknolojinin kadınlara sunduğu fırsatlar üzerine öğrenciler ile sohbet ederken, teknolojinin getirdiği değişimlere hızla ayak uydurabilmenin rekabet ve girişimcilik konusunda kadınlara büyük avantaj sağlayacağından da uzunca bahsetti…

Elif Şafak ile Kadın ve Teknoloji Üzerine…

Öğrenciler, Elif Şafak’ı İstanbul’daymış gibi dev ekrandan izleyip, soru sorma fırsatı da buldular. Ayrıca Lync ile birlikte çalışan RoundTable cihazı sayesinde de Elif Şafak, ortamın 360 derece panoramik görüntüsü sayesinde öğrencilerle interaktif iletişim kurabildi.

Bizler için çok heyecanlı bir gündü…

Böyle bir kavuşmaya olanak sağlamanın yanı sıra, öğrencilerin arzusunu yerine getirebilmek ve Elif Şafak’ı hayranlarıyla buluşturmak bizleri çok mutlu etti.  Bu buluşmayı kaçıranlar ise http://mstr.to/xG72AB adresinden konuşma kaydını izleyebilirler…

Başta Elif Şafak olmak üzere, herkese tüm desteği ve emeği için bir kez daha teşekkür ederim… Daha nice buluşmalara…

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile