Çocuk İstismarı ile Mücadelede PhotoDNA!

Yazdır PDF

Microsoft PhotoDNA teknolojisi kanun uygulayıcıların çocuk istismarı ile mücadele etmesine yardımcı oluyor. İnternette çocuk istismarı sorununun büyüklüğü ve bu tür soruşturmalar ilişkin veri miktarının fazlalığı göz önüne alındığında, Microsoft PhotoDNA görüntü eşleştirme teknolojisi suçla mücadelede kanun uygulayıcılarının en büyük destekçisi olacak.

Çocuk İstismarı ile Mücadelede PhotoDNA!

Çocukların istismar edildiği suçlar ile ilgili soruşturmalarının iyileştirilmesi için kanun uygulayıcılara ücretsiz olarak sunulacak ve istismarcıları adalet önüne çıkarmasını sağlamak için NetClean ile yaptığımız ortaklığı duyurmaktan gurur duyuyoruz.

2002 yılından bu yana ABD’deki “Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar Ulusal Merkezi” kanun uygulayıcılar tarafından rapor edilen 65 milyonu aşkın çocuk cinsel istismarı görüntüsünü ve videosunu inceledikten sonra hazırladığı raporda, görüntülerin giderek daha fazla şiddet içermekte olduğunu ve mağdurların yaşının küçüldüğünü tespit ettiğini açıkladı. Raporda aynı zamanda görüntülerin yüzde 10′unu yaşadıkları istismarı kimseye anlatamayan bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocukların oluşturduğu ise dikkat çeken diğer bir madde.

Diğer taraftan konunun sadece sakıncalı içeriğin dağıtımı ile ilgili olmadığını, çocuğun toplum önünde de rencide edilmesi anlamına geldiğini unutmamak gerekir. Bu tarz suçlar bir çocuğun bir anlık korkunç cinsel istismarına değil, aynı çocuk için sonu gelmez bir ızdıraba dönüşebilmektedir.

Elimizde bu konu hakkında bir şeyler yapabilmemize yardımcı olacak teknoloji varken insanların bu korkunç görüntüleri internette paylaşmaya devam etmelerine izin veremeyiz!

PhotoDNA, bu fikirden yola çıkan Microsoft Research’ün Dartmouth Üniversitesi ile işbirliği içinde geliştirdiği bir görüntü eşleştirme teknolojisidir. Dijital bir görüntü için aynı görüntünün kopyalarını bulmak amacıyla diğer görüntülerin imzaları ile karşılaştırılabilen parmak izine benzer eşsiz bir imza oluşturur.

Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar Ulusal Merkezi ile Microsoft ve Facebook gibi çevrimiçi hizmet sağlayıcıları, bilinen en kötü çevrimiçi çocuk istismarı görüntülerinin bulunmasını, rapor edilmesini ve ortadan kaldırılmasını sağlamak için halihazırda PhotoDNA kullanmakta ve daha önce saptanamayan binlerce korkunç görüntünün belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kanun uygulayıcılarının bu güçlü teknoloji ile donatılmasındaki amacımız, soruşturmaların hızlandırılmasına yardımcı olmak, görevli memurların çocuk istismarı görüntülerinden kaynaklanan yıpratıcı etkiye maruz kalmalarını engellemek, mağdurların hızla belirlenmesini sağlamak ve kurtarma yeteneğini güçlendirerek sokakları çocuk istismarcılarından temizlemektir.

PhotoDNA kanun uygulayıcıların hizmetine aşağıdaki biçimlerde sunulacaktır;

  • NetClean Analyze: PhotoDNA birçok ülkede kanun uygulayıcıları tarafından kullanılan ücretsiz bir teknoloji olan NetClean Analyze’ın yeni bir sürümü aracılığıyla sunulmaktadır. Yeni sürüm aynı zamanda uygun olduğu durumlarda NetClean Analyze ve Çocuk İstismarı İzleme Sistemi arasında bağlantı kurmayı destekleyen işlevselliği içermektedir.
  • Çocuk İstismarı İzleme Sistemi: PhotoDNA çocuk istismarı soruşturmaları için Microsoft teknolojisi tarafından desteklenen küresel bir kanun uygulama işbirliği programı olan ÇİİZ ile birleştirilmektedir. Çocuk İstismarı İzleme Sistemi emniyet teşkilatlarının aynı anda yüzlerce şüpheliyi takip etmesine ve çoğaltmayı ortadan kaldırmasına yardımcı olarak teşkilatların ipuçlarını takip etmesini, delil toplamasını ve şüpheli çocuk istismarcılarına karşı dava oluşturmasını daha etkili hale getirmesini sağlamaktadır. ÇİİZ şu anda Avustralya, Brezilya, Belçika, Kanada, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD polis teşkilatları tarafından kullanılmaktadır.
  • Doğrudan Lisanslama: PhotoDNA, kaynak kodu birleştirmesini kendi başına yapabilmek için gerekli olan teknik kapasite ve kaynaklara sahip bazı polis teşkilatları tarafından kullanmak üzere doğrudan lisanslanabilir. Örneğin Hollanda Adli Tıp Enstitüsü ve Yeni Zelanda İç İşleri Bakanlığı PhotoDNA kaynak kodunu lisanslamış durumdalar.

mstr
İnternet için kilometre taşı olarak kabul edilebilecek bu uygulama, PhotoDNA’nın kanun uygulamasında kullanılması için bir ilk adım olmakla beraber mücadele bununla kalmayacaktır. Sorunun ortadan tamamen kaldırılması ve internet dünyasının çocuk istismarcılarının saklanamayacağı bir ortama dönüştürülmesi için yapılacak çok iş var.

Çocukları istismarcılarının bulunması ve tutuklanması sorumluluğu kanun uygulayıcılarına ait olsa da, özel sektör ve Microsoft gibi şirketleri içeren bütün parçaları çocuklarımızın korunması için birlikte çalışmak zorundadır.

Kullandıkları çevrimiçi hizmet sağlayıcılarından sorumlu davranmasını talep ederek bu mücadelede herkes üzerine düşeni yapabilir. “Teknoloji şirketlerinin ve elektronik hizmet sağlayıcılarının çevrimiçi çocuk istismarı ile mücadelede daha verimli ve engelleyici önlemler alan bir rol oynaması yönünde yenilikler yapılmadan ve kamu talebi olmadan teknoloji üstünlüğü istismar mağdurlarını koruyanların değil istismarcıların elinde olacaktır.

Çocuk istismarı ve sanal suçların diğer türleri hakkındaki en son gelişmeleri takip etmek için http://www.microsoft.com/dcu adresini ziyaret edebilir veya Facebook ve Twitter üzerinden Microsoft Dijital Suç Birimi’ni takip edebilirsiniz.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile