Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

Yazdır PDF

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!Toplantılarda mobil cihazlarınızla ( Windows Phone, iPhone, iPad, Samsung Galaxy Tab vs. ) aldığınız notlar anında ofisteki kendi bilgisayarınıza aktarılsın ve/veya ofisteki diğer ekip üyelerinizle paylaşılsın istiyorsunuz. İstediğiniz an web üzerinden tüm notlara ulaşmak ve tüm bunlar için de ayrıca bir işlem yapmak istemiyorsunuz.

İşte size adımlar:

• AppStore’dan veya Android Store’dan arama bölümüne “Microsoft OneNote” yazıldığında mobil cihazlarınız için OneNote uygulamaları olarak sonuçları hemen göreceksiniz. Mobil cihazınız için uygun olan seçeneği seçip ücretsiz olarak yüklüyorsunuz. Yaklaşık 5 Mb’lik bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

• Program artık mobil cihazınızda yüklü.

• Şimdi sıra geldi aldığınız notların tutulacağı alanı belirlemekte. Aldığınız notlar SkyDrive’da tutulacak. Bunun için bir Microsoft Live ID’ye ihtiyacınız olacak. Yani bir Hotmail hesabı işinizi görecek.

• Web browser’ınızdan Hotmail kullanıcı adı ve parolanızı yazarak hesabınıza giriyorsunuz. Açılan ekrandan SkyDrive seçeneğini seçiyorsunuz.

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

• Varsayılan olarak dosya ve klasörleriniz burada yer almaktadır. Şimdi mobil cihazınızda aldığınız notların SkyDrive’da tutulacağı bir OneNote dosyasına ihtiyaç var. Bu noktada “OneNote not defteri oluştur” simgesine tıklayıp yeni bir not defteri oluşturabilirsiniz. 2.alternatif olaraksa mobil cihazınızda OneNote uygulamasını başlattığınızda Documents klasörünün içinde otomatik olarak bir OneNote dosyası zaten oluşturulacaktır, onu kullanabilirsiniz. (Biz şu an için varsayılan olanı kullanacağımız için yeni bir not defteri oluşturmuyoruz)

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

Bu not defterinizi isterseniz ekip üyelerinizle paylaşabilirsiniz veya sadece kendiniz kullanırsınız. Paylaşmak için sağ tarafta Paylaş’ı seçip istediğiniz kişilerin Live ID hesaplarını eklemeniz yeterli olacaktır. Ekip üyeleri ile paylaşmanın avantajı, ofise çok sık gelemediğiniz durumlarda toplantılarda aldığınız tüm notları ekip üyeleriniz anında kendi bilgisayarında görebilecek. SkyDrive’da yapılacaklar bu kadar.

• Şimdi mobil cihazınıza yüklediğiniz OneNote uygulamasını çalıştırın, Live ID kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi isteyecektir. Bu işlemi sadece 1 kere yapacaksınız. Yani her defasında şifre girmek yok.

• Şifreniz onaylandıktan sonra telefonnunuzda SkyDrive’da otomatik olarak oluşturulan Personal (web) adlı onenote dosyasını göreceksiniz. Artık notlarınızı burada firma bazlı bölümler ve sayfalar altında ayrı ayrı alabilirsiniz.

Şimdi ise son adım olan bilgisayarınızdaki OneNote ayarını yapmaya sıra geldi.

• Başlat menüsünden Office Programları içerisinde OneNote programını çalıştırın. Sol tarafta Personal (Web) klasörünü seçin. (eğer gözükmüyorsa File->Open oradan da Skydrive için kullanıcı adı ve şifre girin). Üst kısımda sarı renkli alanda senkronizasyon için password girişi yapmanız gerekiyor uyarısı gelecek.

Mobil Cihazınızda Aldığınız Notlar Anında Bilgisayarınızda!

• Live Id’nizle giriş yapın (kullanıcı adı ve şifrenizi kaydedin aynı zamanda). Böylece bir daha size bu bilgileri sormaz.

Artık Mobil cihaz- SkyDrive-PC ayarlarınız yapılmış oldu.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey mobile cihazınızda notlarınızı almak. Aldıktan sonra “paylaş, mail at, cihazı pc’ye bağla, senkronize et” vs. hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Aldığınız tüm notlar o anda SkyDrive’a ve bilgisayarınızdaki OneNote’a aktarılacaktır.

Tabi tersi de geçerli. Bilgisayarınızda OneNote‘da ilgili klasörde yaptığınız değişiklikleri de anında mobil cihazınızda görebileceksiniz…

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile