SkyDrive ile Siz Neredeyseniz, Bulutunuz Orada!

Yazdır PDF

SkyDrive ile Siz Neredeyseniz, Bulutunuz Orada! Birçoğunuzun takip ettiği gibi, son 1 yıldır SkyDrive’ın sunduğu kişisel bulutta depolama ve paylaşma tecrübesini iyileştirmek için bir çok geliştirme yapmaktayız. HTML5’in SkyDrive’a getirdiği kullanım kolaylıkları, Office ve üçüncü parti uygulamalarla entegrasyon ve mobil SkyDrive uygulamaları bunlardan sadece birkaçı. Bugün ise sizlere, SkyDrive’ı çok daha güçlü ve kullanışlı kılan yepyeni birkaç özellikten bahsetmek istiyorum.

Bu yazımda sizlerle paylaşacağım yeni özelliklerimiz ana hatlarıyla şunlar:

- Windows için SkyDrive uygulaması: Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da kullanabileceğiniz bu uygulama önizlemesi ile, SkyDrive dosyalarınızı direkt PC’nizin içinden görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.

- Bilgisayarınızdaki dosyalara uzaktan erişim: Windows uygulamasının kurulu olduğu bir bilgisayardaki tüm dosyalarınıza, SkyDrive’da yedeklenmiş olsun olmasın, SkyDrive.com aracılığıyla erişebilir ve bilgisayarınızdan istediğiniz dosyayı anında alabilirsiniz.

- Yeni depolama planları: Eğer çok fazla dosya depoluyorsanız ya da zaman içinde daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsanız, SkyDrive’ın farklı kullanımlara yönelik ek depolama seçeneklerinden size uygun olanını seçerek, buluttaki kişisel depolama alanınızı anında büyütebilirsiniz.

- Diğer cihazlar için SkyDrive uygulamaları: Yenilenen Windows Phone ve iOS uygulamaları sayesinde mobil cihazlarınızdan dosyalarınızı kolayca yönetip paylaşabilir, Mac OS X Lion kullanıyorsanız Mac’inize özel SkyDrive uygulamasını hemen kurup deneyimleyebilirsiniz.

Kullandığınız cihazlara göre ihtiyacınız olan tüm uygulamaları buradan indirebilirsiniz. Şimdi gelin bahsettiğimiz yeniliklere biraz daha detaylıca göz atalım:

Windows için SkyDrive uygulaması

Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista ile uyumlu yeni SkyDrive PC uygulaması, bir çok kullanım kolaylığı getiriyor. Şüphesiz bunlardan en önemlisi, SkyDrive’a direkt Windows Gezgini içinden ulaşabilmek, ve dosyalarınızı sürükleyip SkyDrive klasörüne bırakarak anında SkyDrive’a yükleyebilmek. Dosyalarınızın bilgisayarınız ve SkyDrive arasında eşitlenmesi sayesinde, bilgisayarınızda yarattığınız yeni bir klasör telefonunuzda da belirlecek, iPad’inizden güncellediğiniz bir dosya ise bilgisayarınızdan da anında güncellenecek. Bu eşitleme sayesinde tüm dosyalarınızın son haline internet bağlantınız olmadığında bilgisayarınızdan, kişisel bilgisayarınız yanında olmadığında ise internet bağlantınız olan herhangi bir cihazdan ulaşmanız mümkün. Üstelik bu yeni uygulama ile PC’nizden SkyDrive’a 2GB’a kadar büyüklükte dosyalar yükleyebilirsiniz.

SkyDrive ile Siz Neredeyseniz, Bulutunuz Orada!

Uygulama yüklemek deyince gözünüz korkmasın :) SkyDrive uygulamasının boyutu 5MB’ın altında, ve kurulumu sadece birkaç saniye sürüyor. Tamamen arka planda çalışmak üzere tasarlanmış olan uygulama, bilgisayarınızda varsayılan ya da sizin seçtiğiniz bir lokasyonda SkyDrive klasörünü oluşturacak ve bilgisayarınız SkyDrive’daki dosyalarınızla eşitlemeye başlayacak.

SkyDrive ile Siz Neredeyseniz, Bulutunuz Orada!

Bilgisayarınızdan SkyDrive klasörünüzü açmak istediğinizde ise, Windows Gezgini’nin içindeki kısayola veya ekranınızın sağ alt köşesinde yer alan SkyDrive ikonuna tıklamanız yeterli.

Eğer ayrı bir SkyDrive klasörü tutmak istemiyorsanız, SkyDrive’ın Belgeler ve Resimler klasörlerini PC’nizdeki mevcut Belgeler ve Resimler kitaplıklarına ekleyebilir, ya da mevcut klasörlerinizi olduğu gibi SkyDrive’a ekleyerek SkyDrive’ı ana sürücünüz gibi kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki dosyalara uzaktan erişim

SkyDrive uygulamasını kurduğunuz andan itibaren, bilgisayarınız adeta buluta yerleşerek uzaktan erişilebilir hale gelir. Bu sayede, bilgisayarınız yanınızda olmasa da içindeki dosyalara – hangi klasörde olursa olsun – SkyDrive aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken SkyDrive.com’a girip bilgisayarınızı seçmek ve e-postanıza ya da cep telefonunuza gelen bir kod ile kimliğinizi doğrulamak. Bu adımdan sonra SkyDrive web arayüzünde bilgisayarınızın tüm içeriğini görebilir, istediğiniz dosyaları anında alabilir ve isterseniz SkyDrive’a da kopyalayabilirsiniz.

SkyDrive ile Siz Neredeyseniz, Bulutunuz Orada!

Yeni depolama planları

Bugün piyasada birçok kişisel bulut çözümü bulunmakta ve kullanıcılar kendilerine en uygun hizmetin hangisi olduğunu anlamakta gerçekten zorlanıyorlar. Bazı servislerde tam olarak ne kadar depolama alanı verildiğini anlamak zor, bazı servislerde sizinle paylaşılan dosyalar da sizin alanınızdan yiyor, bazılarında ise bir noktadan sonra dosya yükleme hızı düşüyor ya da dosya eşitlemek için ek ücret isteniyor.

Bizim SkyDrive ile yaratmak istediğimiz, hem anlaşılması kolay olan, hem ücretsiz olarak anlamlı bir depolama alanı sunan, hem de daha fazlasına ihtiyacı olanlara da makul bir fiyata ek depolama fırsatı sağlayan bir model. Bu çerçevede, tüm yeni SkyDrive kullanıcılarına 7GB ücretsiz depolama alanı sunuyoruz. Neden 7GB derseniz, bu tamamen kullanıcılarımızın bugüne kadarki kullanımlarından aldığımız bir rakam. Kullanıcılarımızın %99.94’ü 7GB’tan az bir alan kullanıyor ki bu da 20 bin Office belgesi veya 7 bin fotoğraf depolamaya yetecek bir kapasite. Herhangi bir noktada 7GB’tan daha fazla kapasiteye ihtiyacınız olması durumunda ise, sene başına bir kez ödeme yaparak hesabınıza 20, 50 veya 100GB eklemeniz mümkün.

Eğer eski bir SkyDrive kullanıcıysanız, size harika bir haberim var. Önceden geçerli olan 25GB’lık hakkınızı saklı tutmak için tek yapmanız gereken SkyDrive.com’a girip sol menüde yer alan “Depolama alanını yönet” linkine ve çıkan ekranda “Ücretsiz yükselt” butonuna tıklamak. Yeri gelmişken, mevcut SkyDrive kullanıcılarına yönelik bu teklifin kısa bir süre için geçerli olacağını hatırlatmakta fayda var, dolayısıyla bir an önce hesabınıza girip 25GB hakkınızı almanızı tavsiye ederim :)

Diğer cihazlar için SkyDrive uygulamaları

SkyDrive’ın Windows Phone ve iPhone uygulamalarının bugüne kadar 2 milyon cihaza indirildiğini biliyor muydunuz? Yeni sürümleri sayesinde bu uygulamalardan sadece dosyalarınızı görüntülemekle kalmayıp, aynı zamanda dosyalarınızı silmeniz, yeniden adlandırmanız veya taşımanız da mümkün. Üstelik tüm bu özellikler, Retina’yı destekleyen yeni iPad uygulamasında da var.

Son bahsetmek istediğim yeni uygulamamız ise, yazımın başında anlattığım Windows uygulamasının bir benzeri olan Mac uygulaması. Mac kullanıcılarının %70’i aynı zamanda bir Windows’lu PC kullanıyor, ve dosyalarını bilgisayarlar arasında taşıyıp durmak zorunda kalıyor. Bugünden itibaren ise, Mac OS X Lion kullananlar, direkt Finder uygulamasının içinden SkyDrive’daki dosyalarını görüntüleyebilecekler ve Office for Mac 2011’e dahil olan SkyDrive entegrasyonundan faydalanabilecekler.

Yeni uygulamaları severek kullanacağınızı umuyorum… Her zamanki gibi yorumlarınızı bize buradan ve SkyDrive Türkiye Facebook sayfamızdan ulaştırabilirsiniz.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile