Kurumsal Olarak ‘Sosyalleşiyoruz’

Yazdır PDF

Kurumsal Olarak ‘Sosyalleşiyoruz’

Günümüzde kurumlar, geçen 10 yılın aksine, yöneticilerinin bilgiyi tek yönlü ve yoğun şekilde paylaştığı bir iletişim ortamında başarının sağlanamayacağının farkındalar. Tüketiciye ulaşan sosyal ağ olanaklarının itici gücüyle, artık kurumlar da oldukça güçlü bir sosyal platform tarafından desteklenen, açık bir iletişimle, daha yetkin ve mobil bir iş gücüyle tanımlanan ‘sosyal kurum’ dönüşümün içerisinde yer almaya her zamankinden daha çok yakınlar.

Kurumlar ihtiyaçlarını, iş ortaklarının, tedarikçilerinin ve müşterilerinin ihtiyaçlarıyla sürekli bir uyum içerisinde ele almak durumunda. Böyle ihtiyaçlar da kurumları sürekli olarak öğrenmeye, yeni kazanımlarda bulunmaya ve zihniyeti değiştirmeye zorluyor. Pazarda tutunmak ve rekabette önde kalmak, sürekli ölçümlemeye ve yeni fikirlere açık olup inovasyonla gelişmeye sıkı sıkıya bağlı durumda.

Kurumsal Olarak ‘Sosyalleşiyoruz’

Kurumun sahip olduğu bilgi birikiminin yaklaşık 80%’inin çalışanların kendi belleklerinde olduğunu düşündüğümüzde, kurumsal bilgi birikimini sağlam bir temele oturturken, çalışanları tüm senaryonun merkezine koymanın oldukça sağlıklı bir yaklaşım olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kurumsal birlikte çalışma yeteneklerini sosyal ağ olanaklarıyla birleştirerek oluşturulabilecek iş toplulukları, kurumsal olarak ‘sosyalleşmenin’ ve bilgiyi ve deneyimi en kolay ve hızlı şekilde paylaşmanın temel adımı olarak gözüküyor.

Tüm bu ihtiyaçları birleşik bir platform üzerinde karşılamak zor gözükse de, Microsoft’un geçen sene 10. yaşını kutlayan, kurumlar ve web için birlikte çalışma platformu SharePoint’in sunduğu olanaklar pek çok açıdan işleri kolaylaştırıyor. SharePoint, üzerinde kurum içeriğini, çalışanların profilleriyle birlikte aynı ortamda sunarak bütünsel görünümü güvenli bir şekilde sağlıyor. Bu platform üzerinde iş yapış şekli artık doküman yönetimi ortamlarından profesyonel kurumsal ağlara, tek taraflı atanmış görevlerden fikir alış verişi yapılarına doğru kayıyor.

Bu paralelde ortaya çıkan ‘Kurumsal Sosyal Ağ’ örnekleri dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir ivmeyle artmaya devam ediyor. Bugün Denizbank, Turkcell, Yapı Kredi, Türk Hava Yolları gibi pek çok kurum SharePoint üzerinde yapılandırdıkları kurumsal sosyal ağ ortamları ile içeriğin yanı sıra, çalışanlarını da bilgi birikiminin önemli ve vazgeçilmez unsurları haline getiriyorlar. Böylece bilgi sadece kişilerin belleklerinde kalmadan en kolay ve pratik şekilde paylaşılabiliyor.

Kurumsal Olarak ‘Sosyalleşiyoruz’

Dünya değişiyor.. Nesiller değişiyor.. İş yapış şekilleri değişiyor.. Kurumlar tüm bu değişimlere ayak uydurmaya çalışıyor. Microsoft ta bunun en kolay şekilde gerçekleşmesi için kullanıcılarını dinleyip aldığı geri bildirimleri değerlendirip en güçlü teknolojiyi üretip sunmaya ve bu alanda liderlik etmeye devam ediyor. Bugün dünyada 65.000 şirketin 125 milyon çalışanı SharePoint kullanıyor. Peki ya siz? Kurumsal olarak sosyalleşmeye ve kurum hafızasını hiç olmadığı kadar güçlendirmeye ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz?

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile