Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü

Yazdır PDF

Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Günü

26 Nisan tarihi tüm dünyada “Fikri Mülkiyet Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Bu günde geçmişten günümüze yaşamımızı daha kolay ve daha yaşanabilir kılan mucitlere, sanatçılara, yazarlara, bilgisayar yazılımcılarına kısacası tüm fikir ve eser sahiplerine takdir ve teşekkürler iletilirken, yaratıcılığın ve üretkenliğin kuvvetli bir şekilde devamı için Fikri Mülkiyet Hakları’nın korunmasının önemi konusunda farkındalık yaratacak etkinlikler düzenleniyor.

Microsoft olarak bizlerde tüm dünyada bu konuya dikkat çekerek, özellikle yazılım sektöründe Fikri Mülkiyet Hakları’nın önemini ve yaşamımıza olan etkilerini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu doğrultuda mevcut duruma bakmak gerekirse, Türkiye özelinde %62 oranında lisanssız yazılım (korsan) kullanımı görüyoruz.

Ülkemizdeki bu yüksek oranı gelişmiş ülkeler seviyesine çekmek birçok avantajı beraberinde getirecektir. Başta bilişim sektörümüzün şahlanmasına ve bunun getirisi olarak da ülkemizin teknoloji alanında gelişmesine, uluslararası pazarda daha rekabetçi bir ülke konumuna gelmesine dair atılacak çok önemli bir adım olacaktır. Zira, yapılan araştırmalara göre bu oranı 2 yıl içerisinde %10 oranında düşürmenin 1 Milyar doların üzerinde bir ekonomik ektisi olacağını belirtmektedir. Ayrıca, araştırmalar bu ekonomik değerin %78’nin yerel ekonomide kalacağını ortaya koymaktadır.

Lisanssız yazılım kullanım oranının düşmesinin doğrudan olumlu ekonomik etki yaratmasının yanısıra, istihdam, vergi gelirleri, AR-GE finansmanı, innovasyonun teşviki, haksız rekabetin ve korsan yazılımların barındırdığı güvenlik açıklarının yaratacağı risklerin ve iş gücü kaybının önlenmesi gibi birçok alanda önemli katkılar sağlayacaktır.

Sağlıklı bir gelecek için binalarımızı nasıl depremlerde yıkılmayacak sağlam temeller üzerine kurmamız gerekiyorsa, ülkemizin bilgi teknolojileri alanında sağlam bir geleceğe sahip olması için de aynı şekilde altyapımızı orijinal yazılımlar üzerine kurmalıyız. Bu konuda farkındalık yaratmak, korsan ürün almamayı bir hayat standardı haline getirmek hepimize düşen önemli bir görev olacaktır.

Fikri Mülkiyet Hakları gününüzü kutlarım!

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile