Mini Grafikler (Sparklines) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Yazdır PDF

Mini Grafikler (Sparklines) , Excel tablolarında sunulan değerleri kıyaslamak, en yüksek ve en düşük değerleri görmek veya iki farklı değer arasındaki kıyaslamayı hızlıca yapmak için oldukça faydalıdır.

1. Sparkline grafiğini oluşturmak (eklemek) istediğiniz boş hücreye tıklayın.

2. Ekle sekmesi Mini Grafikler grubunda, oluşturmak istediğiniz Sparkline grafiği türü (ÇizgiSütun veya Kazanç/Kayıp) aracını tıklayın.

3. Veri Aralığı kutusunda, Sparkline grafiğinde görünmesini istediğiniz değerlerin bulunduğu alanı seçin ya da adresini girin.

Mini Grafikler (Sparklines) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

4. Mini Grafikler (Sparkline grafiği) oluşur.  Kopyala-Doldur düğmesinden tutup formül kopyalar gibi diğer alanlara kopyalayın. 

Mini Grafikler (Sparklines) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

5. Oluşan Sparkline grafiği alanında bir yer tıklandığında, Mini Grafik Araçları (Sparkline Tools) altında Tasarım sekmesi ve Sparkline grafiklerini düzenleyebileceğiniz Sparkline komut düğmeleri görüntülenir. Bu komut düğmelerini kullanarak Sparkline grafik tipini, değiştirebilir; yüksek nokta, düşük nokta, negatif noktaların vb. görüntülenmesini sağlayabilir; Stil seçenekleri ile Sparkline grafik stilini değiştirebilirsiniz. Mini Grafik Rengi komut düğmesi yanındaki oku tıklayarak grafik rengini ve çizgi kalınlığını; İşaretçi Rengi düğmesinin yanındaki oku tıklayarak en yüksek (high), en düşük (low) vb. noktaların renklerini belirleyebilirsiniz. Temizle komutu ile Sparkline grafiklerini silebilirsiniz. Eksen komut düğmesi ile Sparkline grafik eksenlerini düzenleyebilirsiniz.

Mini Grafikler (Sparklines) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile