Word İçerisinde Fikirler Oluşturmak

Yazdır PDF

Zihninizde dolaşıp duran tüm fikirler, yani beyin fırtınanız, bunların yazıya dökmeye kalktığınızda uçar ve gider. Boş bir sayfaya bakmak kadar zor bir iş de yoktur aslına bakarsanız.

Haftalarca zihnimde bir projeyi, bir video senaryosunu oluşturduğumu ve yine de karşımda bomboş bir sayfa bulduğum zamanları bilirim.

Word İçerisinde Fikirler Oluşturmak

Bir Word şablonuyla başladığınızdaysa sayfanızda bir şeyler otomatik olarak belirir, bu ise fikirlerinizi ortaya koymanıza ve hatta yeni fikirler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca elinizdeki bir şablon olduğundan aklınızdaki projeye veya düşünce yapınıza uydurabilirsiniz.

Projemde ilerleyebilmek için “story map” şablonuyla başladım. Şekillerin bağlanma yöntemi ve fikirleri yazmak için yeterli alan bulunuyor oluşu hoşuma gitti.

Şablonun etiketleri tam olarak isteklerime pek uymadı fakat bu etiketlerin adını değiştirirken düşüncelerim daha da netleşti ve bu sayede videomun nasıl ilerleyebileceğini anladığım “işte!” noktasına ulaşabildim.

Office.com içerisinde yeni fikirler üretmenize ve en iyi fikirlerinizi yazmanıza yardımcı olan başka şablonlar da var. Bunlar okula dönüş kategorisinde yer alsa da herkesin kullanımına yönelik. İşte bazıları;

  • Spider Map şablonu: Bir konunun çeşitli yönlerini araştırmak için kullanılabilir.
  • Event Map şablonu: Kim, ne, ne zaman, nerede, nasıl ve neden sorularının cevaplarını incelemek için kullanılabilir. Bu bir etkinlik de olabilir bir proje planı da. Dinleyiciler kim? Kim gerçekleştirecek? Ne zaman bitmesi gerekiyor? Nasıl tamamlanacak veya finanse edilecek?
  • Concept Map Birincil ve Concept Map Temel şablonları: Basit veya daha karmaşık ilişkilerin izlenmesi için kullanılabilir.
  • Umbrella Chart şablonu: Bir konunun birden fazla yönünü araştırmak için kullanılabilir.
  • T Chart ve KWL Chart şablonları: Listelere bayılanlar için muazzam bir şablon! T Chart şablonunda engeller ve fırsatları listeleyebilirsiniz. KWL şablonunda ise bildikleriniz, bilmek istedikleriniz ve öğrendikleriniz için alanlar bulunmasına rağmen ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Son sütun ise “kapsam dışındakiler” veya “nerede öğrenebilirim” gibi bilgiler için kullanılabilir.
  • Fishbone Diagram şablonu: Bir olayın sebeplerinin bir şemada gösterilmesi için idealdir. Kategorileri ihtiyaç ve vermek istediğiniz fikirlere göre değiştirebilirsiniz.

Umarım bu şablonlar beklediğiniz o önemli fikri yaratmanızda size yardımcı olur.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile