Imagine Cup Etkisi

Yazdır PDF

Öğrenci iseniz, Imagine Cup’a katıldığınızda elde edeceğiniz deneyim eşsiz ve unutulmaz bir deneyimdir. En azından tanıdığım katılımcı öğrencilerden aldığım geri bildirimler bu yönde. Yaratıcılığı ve tutkuyu en üst düzeyde yaşamanın ve becerilerinizin sınırlarını zorlamanın yanı sıra dünyanın dört bir yanından uzmanlar ile tanışabilir ve kariyerinize faydası dokunacak bir ilişkiler ağı oluşturabilirsiniz.

Imagine Cup’ın geçmişteki katılımcılarından birçoğu, Imagine Cup’ı kariyerlerinin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak bir platform olarak kullandı. Birkaç örnek vereyim.

Kobojo’nun öyküsüyle başlayacağım. Kobojo’nun 4 kurucusunun tamamı Fransa’dan gelen katılımcılardı: CEO Vincent Vergonjeanne, 2004 yılında Brezilya’da Yazılım Tasarımı kategorisini kazanan ekipteydi, COO Franck Tetzlaff, ve CTO Sébastien Monteil, 2003 Fransa’da ve 2004′te finalistlerdi, ayrıca 2005′te Japonya’daki dünya finaline katıldılar, Genel İdareci Philippe Desgranges ise 2003 ve 2004 finalistleri arasındaydı. Hepsi Imagine sayesinde tanıştılar ve yarışma sırasında ekip arkadaşı ve koç olarak birlikte geçirdikleri zamanlar, 2008 yılında Kobojo şirketinin doğmasını sağladı. Kobojo şu anda Avrupa’da sosyal medya oyunları alanında lider kuruluşlardan biri. Kendileriyle yaptığım bir görüşme sırasında şunları söylediler:

“Imagine Cup sayesinde girişimci olduk. Match.com’un kurucusu gibi stratejik koçlara ulaşma şansına sahiptik. Imagine Cup olmasaydı bu mümkün olmazdı. Imagine Cup bize fikirlerimizi test etme şansı sağladı. Tamamen özgür bir ortamda yenilikçi ve yaratıcı bir şekilde çalıştık. Gerçek bir şirkette kesinlikle mümkün olmayacak konularda çalışabilirsiniz.”

Imagine Cup Etkisi

Soldan sağa; Aymeric Gaurat Apelli, Guillaume Belmas, Laurent Ellerbach, Vincent Vergonjeanne, François Beaussier

Imagine Cup Etkisi 2007′deki Imagine Cup’a katılan Johanna Rowe’nin öyküsünü de sevdim. Kendisi o dönemde Fransa’da tasarım öğrencisiydi ve okulu, Imagine Cup için bir mühendislik fakültesi ile işbirliği yapıyordu. “Arabirim tasarımı” kategorisi için başvurdu ve kısa süre içinde tutkuyla çalışmaya başladı. Paris’teki ulusal finalde, çocukları aracılığıyla ebeveynlere iyi ekolojik uygulamalara dair eğitim veren “Waste Busters” adlı projesiyle bronz madalya aldı. 30 cm’lik bir ayı, sensörler aracılığıyla evdeki çeşitli nesnelerle iletişim kuruyordu. Ayının bir dokunmatik ekranı vardı ve çocuğun neler yaptığı ile ilgili geri bildirim veriyordu. Örneğin buzdolabı açık kaldıysa, ayı kapatmanızı istiyordu. Ayrıca başka şeyler de öğrenilmesi anlamında çocuk için iyi bir arkadaştı. Kendi çocuklarım da bununla oynayacak yaşta olduğundan beni çok etkilemişti. Proje ve Imagine Cup ile birlikte başarı da geldi: “Bir şirket prototip için benimle iletişime geçti. Ancak henüz erkendi, çalışmalarıma devam etmeye karar verdim”. Bir sonraki yaz Microsoft Fransa tarafından düzenlenen bir “Surface Academy” etkinliğine katıldı. Yazdığı blog iletileri sayesinde, önemli bir Fransız bankası tarafından yazılımlarının geliştirilmesinde çalışması teklifini aldı. Şu anda yenilikçi projeler konusunda uzmanlaşmış bir şirkette çalışıyor ve Kinect’ten Windows Phone ve Windows 8′e birçok yenilikçi projenin kullanıcı arabirimlerini tasarlıyor.

Imagine Cup Etkisi Orta ve Doğu Avrupa bölgesinden anlatmak istediğim bir başka güzel öykü ise 2009 Imagine Cup’a Bulgaristan’dan katılan 4 genç hakkında. İşlerinde öğretmenlere destek olmak ve öğrencilerin derse aktif katılımını sağlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir proje olan “Envision” ile katıldılar. Envision öğrencilerin temel eğitimi tamamlamasına yardımcı olmak amacıyla, tek bir bilgisayar, tek bir projektör ve birkaç fare ile her bir öğrenci için tasarlandı. Kahire’deki dünya finalinin ardından fikirleri üzerinde çalışmaya devam etmeye ve okullarda uygulamaya çalışmaya karar verdiler. Microsoft’un desteğiyle 3 okulda pilot uygulama yaptılar ve bu okullarda sistem bütün yıl boyunca kullanıldı. Bunun ardından işe ciddi şekilde giriştiler, kendi şirketleri Nimero Ltd‘yi kurdular ve Envision şu anda Bulgaristan’da temel eğitim veren okulların %15′inde kullanılıyor. Yani Envision ülkedeki 80′i aşkın şehirde, 200 okulda / 750 sınıfta ve 15.000′in üzerinde öğrenci tarafından kullanılıyor. Nimero şu anda başka ülkelere yayılmaya çalışıyor ve yazılımı daha yaşlı öğrencilere de sunuyor. Nimero ayrıca, bu kez Kinect ile birlikte ikinci bir ürün geliştirmeye karar verdi ve bunun için Kinect for Windows TAP programına aday gösterildiler ve kabul edildiler. En son ve heyecan verici haber ise şu ki Nimero, ülkedeki en büyük ve etkili kurumlardan biri olan Bulgaristan BT Kurumu tarafından verilen “Yılın başlangıcı” ödülünü kazandı. Ne öykü ama!

Elbette bahsedebileceğim çok daha fazla proje ve eski öğrenci var! Hepsinin başarılı kariyerleri var ve bazıları kendi şirketlerini kurmayı tercih etti. Microsoft BizSpark gibi programların yanı sıra kişisel koçluk, iletişim olanakları ve ihtiyaç duydukları başka türlü yardımlarla onları desteklemeye devam etmektedir.

Bu öykülerin dünyanın her yerinde yaşandığını biliyorum. Benim için Imagine Cup büyük bir aile gibi, bir kere girdiniz mi çıkamazsınız. İlişki, koçluk, yardım, başarıya övgü her zaman devam eder. Imagine Cup’ın son 10 yılda ne kadar büyüdüğünü, bütün bu mükemmel projeleri ve tutku ve yaratıcılığı görmek, geçmişte Imagine Cup’ta yaşanan başarılar, Imagine Cup’ın kurucularından olduğum için gurur duymamı sağlıyor. Bundan böyle Imagine Cup’a katılacak tüm yarışmacılara başarılar!

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile