Hyper-V’de Bellek Yönetim İyileştirmeleri

Yazdır PDF

Windows Server 2012 Hyper-V’de bazı Dynamic Memory yapılandırma işlemleri sanal makine çalışır durumdayken yapılabiliyor. Daha yaygın bir ifade ile artık canlı bellek arttırmak mümkün. Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde DM ile çalışan bir sanal makinenin o anki bellek miktarını sanal makineyi shutdown etmeden yükseltebilirsiniz.

Windows Server 2008 R2 SP1 Hyper-V ‘den beri var olan ve fiziksel bellek havuzunun daha verimli kullanılmasına yardımcı olan Dynamic Memory özelliği, Windows Server 2012 Hyper-V öncesinde canlı olarak arttırılamıyor, sanal makine kapatıldıktan sonra değişiklik yapılabiliyordu. Ama artık bu mümkün; bellek miktarını arttırmak istediğiniz sanal makineleri kapatmadan gerekli bellek arttırma işlemini uygulayabilirsiniz. (Sanal makine “dynamic memory” opsiyonu ile başlatılmış olmalı)

Hyper-V’de Bellek Yönetim İyileştirmeleri

Yukarıda Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makine için bazı memory yapılandırma özelliklerine müdahale edilemediğini, ama Minimum RAM ve Maximum RAM miktarlarının müdahale edilebilir (arttırılabilir) olduğunu görebilirsiniz.

Dynamic Memory tarafındaki bir diğer yenilik ise Startup RAM, Minimum RAM ve Maximum RAM değerleri. Windows Server 2008 R2 SP1 Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makine için Dynamic Memory yapılandırma penceresi aşağıdaki gibidir.

Hyper-V’de Bellek Yönetim İyileştirmeleri

Görebileceğiniz gibi yukarıdaki sanal makineye Startup RAM: 2,5GB ile Maximum RAM: 6GB arasında bir bellek atanmış. Yani sanal makine hayatına 2.5GB bellek ile başlıyor, gerektiğinde 6GB’a kadar genişliyor ve bellek ayırılma durumu 2,5GB-6GB arasında ihtiyaca göre değişiyor. Bu iyi bir fikir, ama ihtiyaç 2,5GB’ın altına düşer ve örneğin 1GB olursa? İşte bu noktada sanal makineye atanmış bellek en fazla 2,5GB’a kadar daralabiliyor. Eğer sanal makinenin anlık ihtiyacı 1GB’a inerse, bu durumda tasarım gereği 1,5GB fazladan bellek kullanılmadığı halde yine o sanal makineye atanmış oluyor.

Peki biz en başta Startup RAM miktarını düşük tutarak örneğin 1GB ile başlatsak ve sanal makine çalışırken de ona 1GB ile 6GB arasında hareket etme şansı versek nasıl olur? Elbette olur, ama bu senaryoda da şöyle bir handikap oluşma ihtimali var: Dynamic Memory konfigürasyonu sanal makine start olup servisler başladıktan sonra devreye girer ve bu süre zarfında sanal makinenin kullandığı bellek miktarı Startup RAM kadardır. Yani ilk açılışta 2,5GB ihtiyacı olan bir sanal makineye sırf bu yüzden 1GB verdiğinizde, boot süreci boyunca ve sonrasında DM devreye girene kadar bir dar boğaz söz konusu olabilir.

Windows Server 2012 Hyper-V’deki yeni DM değerlerine bir göz atalım.

Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal makine için Dynamic Memory konfigürasyon penceresi aşağıdaki gibidir.

Hyper-V’de Bellek Yönetim İyileştirmeleri

Startup RAM: Eğer bir Dynamic Memory konfigürasyonu yoksa, sanal makineye atanmış static memory değeri olarak kabul edilir ve sanal makine tarafından kullanılmasa dahi atanmış durumda bekler. (Eski Static RAM değeri gibi.) Eğer Dynamic Memory konfigürasyonu ile birlikte kullanılırsa (ki yukarıda olduğu gibi), sanal makinenin boot process’i boyunca ve ardından Dynamic Memory devreye girene kadar sanal makineye static olarak atanacak bellek miktarını temsil eder.

Minimum RAM: Sanal makine start olup DM devreye girdikten sonra sanal makinenin ilk daralmaya çalışacağı ve yaşadığı süre boyunca da daralabileceği minimum bellek miktarını belirler.

Maximum RAM: Sanal makine start olup DM devreye girdikten sonra sanal makinenin genişleyebileceği en fazla bellek miktarını belirler.

Bu bilgiler ışığında ilk konuştuğumuz senaryoya tekrar bakarsak; Sanal makine start olurken henüz Dynamic Memory devrede olmayacağı için sanal makineye Startup RAM değeri yani 1024MB bellek static olarak atanır. Sanal makine boot sürecini atlatıp servisleri başladıktan ve DM devreye girdikten sonra Startup RAM değerinin görevi biter ve artık Minimum RAM ile Maximum RAM devrededir. Gerekiyor ise sanal makineye atanmış bellek miktarı hemen Minimum RAM değerine çekilir veya Minimum RAM ile MaximumRAM arasında uygun bir değere alınır ve dinamik olarak yönetim başlar. Böylece bir önceki senaryoda bahsettiğim boot sırasındaki memory dar boğazı aşılmış olurken, sanal makine başladıktan sonra üzerinde kalabilecek gereksiz bellek durumu da ortadan kalkmış olur.

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile