SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Yazdır PDF

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Son bir sene içinde kaç tane SkyDrive güncellemesi üzerine yazı yazdığımı artık ben de takip edemez oldum ama evet, yine harika bir güncelleme ile karşınızdayım: Yeni tasarımı ve yeni özellikleriyle SkyDrive, bugün itibariyle daha da güzel ve daha da kullanışlı! :)


Yeni Outlook.com önizlemesi ile tanık olduğunuz üzere, web’de yaşadığınız deneyimi tamamen değiştirmek için epey çaba harcamaktayız. Bugünlerde karşınıza çıkacak SkyDrive.com güncellemesinde de, SkyDrive Windows 8 uygulamasının temellerini tarayıcınıza getirdiğimizi göreceksiniz. Bu güncelleme ile SkyDrive arayüzü, tüm tarayıcı ve cihazlarda en hızlı ve akıcı tecrübeyi sunmak amacıyla baştan aşağı yenilendi.

Göz atmaya SkyDrive anasayfasından başlayalım. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de göreceğiniz gibi, tüm klasör ve dosyalarınız artık kutucuklardan oluşan bir tasarıma bürünmüş durumda.

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Tabi ki bazılarınızın detay görünümünü tercih edeceğini biliyoruz, o yüzden bu görünüme dönmek de sağ üst köşedeki ikonlar sayesinde sadece tek bir tık ile yapılabiliyor.

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Yeni tasarıma ek olarak, bu güncellemede bir çok yeni özellik ve araç da var:

Anında arama

Artık SkyDrive’daki tüm klasör ve belgeleriniz arasında anında arama yapabilirsiniz. Örneğin aşağıda, “Olympics” kelimesi için yapılan bir aramada gelen sonuçları görebilirsiniz:

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Yenilenen araç çubuğu

SkyDrive’ın bu güncellemesinde, dosyalarınızla etkileşiminizi daha da kolaylaştırmak için en sık kullanılan komutları sayfanın tepesindeki araç çubuğuna taşıdık. Yeni klasör veya belge yaratmak ya da dosya paylaşmak için ihtiyaç duyacağınız her şey artık direkt gözünüzün önünde.

Klasör işlemleri:

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Dosya işlemleri

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Çoklu seçme ve çek-bırak

Artık küçük resim görünümündeyken birden fazla dosya seçebilir, fotoğraflarınızı istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilir ve dosyalarınızın yerini çek-bırak yöntemiyle değiştirebilirsiniz:

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Dosya sıralama ile ilgili iyileştirmeler

Kullananlar bilir, Windows Phone kullanıcılarının telefonlarıyla çektikleri tüm fotoğrafları otomatik olarak SkyDrive’a yüklemek gibi bir seçenekleri var. Windows Phone kullanmıyor olsanız da, SkyDrive’da yüzlerce fotoğrafınız birikmiş olabilir ve bunları istediğiniz kritere göre sıralamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Neyse ki bu konu da, bu SkyDrive güncellemesinde ele alınmış olan ana konulardan biri.

Yeni SkyDrive arayüzünde, herhangi bir klasördeki dosyalarınızı tarih, isim, boyut gibi kriterlere göre istediğiniz şekilde sıralayabilir ve her klasörde farklı bir sıralama metodu kullanabilirsiniz. Üstelik tüm bunları, resim görüntüleme ekranından çıkmadan yapmanız da mümkün.

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

SkyDrive Windows masaüstü ve OS X uygulamalarının güncellenmesi

Bu hafta içinde devreye girecek olan uygulama güncellemesinin en önemli amaçlarından biri, sizlerin geribildirimi ile belirlenen ana senaryoları daha hızlı ve etkin kılmak idi. Bu kapsamda özellikle fotoğraf yükleme ve SkyDrive klasöründeki değişikliklerin takibi konularına odaklanıldı. Tabi ki tüm performans konularında olduğu gibi, yaşadığınız deneyimin kullandığınız donanım, bağlantı hızı, içerik türü gibi birçok faktörler alakası var bu faktörlerden bağımsız olarak SkyDrive uygulamaları tarafında ne tür performans geliştirmeleri yapıldığını anlatmadan geçmeyeyim:

Fotoğraf yükleme

Fotoğrafları saklamanın en kolay yollarından biri onları SkyDrive’a yüklemek. Örneğin ben ne zaman etkinliğe katılsam, mutlaka çektiğim fotoğrafları SkyDrive’a yükler ve arkadaşlarımla SkyDrive’dan paylaşırım. Geribildirimlerden anladığımız kadarıyla benimle aynı fikirde olan milyonlarca kullanıcı var, dolayısıyla da bu güncellemede önceliklerimizden biri, fotoğraf yükleme hızını iyileştirmek oldu. Yükleme sürecinin daha etkin bir hale getirilmiş olmsaı sayesinde, artık SkyDrive’a fotoğraf yüklemek 2 kat daha hızlı.

Değişiklikleri takip edilmesi

Sizlerden gelen taleplerden biri de, PC’nizdeki SkyDrive klasöründe bir değişiklik yaptığınızda bu değişikliğin cihazınızdaki diğer uygulamaları etkilemeden bir an önce SkyDrive hesabınıza yansımasıydı. Bilgisayarınızda çok fazla dosya varsa ya da nispeten eski bir donanım kullanıyorsanız, bu tarz güncellemelerin zaman alması normal. O nedenle biz de CPU kullanımını minimize etmeye odaklandık ve her taramada yapılan toplam işi azaltma yoluna gittik. Aşağıdaki örnek grafikte de görebileceğiniz gibi bu iyileştirme ile, tarama başına CPU kullanma zamanı dörtte birine inmiş durumda.

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Neyi yedekleyeceğini seçebilme opsiyonu

Bize geribildirimlerini ileten kullanıcılarımızdan bazıları, SkyDrive PC uygulaması kurulumu sırasında ve sonrasında hangi klasörlerin PC’lerine indirileceğini kendilerinin belirlemek istediklerini belirtmişler. Bu son derece anlamlı, çünkü laptop ya da tabletinizde az depolama alanı varsa, SkyDrive’da depoladığınız herşeyi PC’nizde de tutmak ya da kişisel dosyalarınızı işte kullandığınız PC’ye indirmek istemiyor olabilirsiniz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor, yakında bir çözüm ile karşınızda olacağız :)

Daha fazla mobil cihazda SkyDrive

Birçoğunuzun bildiği gibi, geçen senenin Aralık ayında hem iPhone hem de Windows Phone için mobil uygulamalarımızı kullanıma sunmuştuk. Bugünkü müjdem ise, Android cihazlarla ilgili. Windows Phone ve iOS uygulamalarına çok benzer bir şekilde tasarlanan ve SkyDrive’daki dosyalarınızı görüntülemenizi, dosya yükleyip paylaşmanızı sağlayacak SkyDrive Android uygulaması, sadece birkaç hafta içinde kullanımınıza sunuluyor olacak! İşte uygulamadan örnek ekran görüntüleri:

SkyDrive’da Yine Birşeyler Oluyor!

Bugünlük haberler ve yenilikler bu kadar. Umarım bu güncelleme ile gelen yenilikler hoşunuza gitmiştir. Her zaman söylediğim gibi, geribildirimleriniz bizim için çok değerli, aklınıza gelen her türlü fikir ve öneriyi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz!

Daha Fazla :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile