Bulut Bilişim: Kültürel Dönüşüm İhtiyacı

Yazdır PDF

 

Son zamanlarda “Bulut Bilişim – Cloud Computing” çokça bahsediliyor, tanıtımları yapılıyor ancak tam olarak ne anlama geldiği ve nasıl konumlanacağı konusunda çok az kişinin fikri olduğunu sanıyorum.

Öncelikle Bulut Bilişim’in tek başına bir teknoloji olmadığını, sadece bilişimin farklı bir konseptte sunulduğunu söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak Bulut Bilişim’i; bir sağlayıcı aracılığı ile “Bilişimin hizmet olarak kullanılması” şeklinde tarif edebiliriz. ( Bkz. http://blog.microsoft.com.tr/microsoft-kurumsal-ozel-bulut-yaklasimi-i.html )

Umarım -ismi gereği- Bulut Bilişim hakkında; “verilerin/uygulamaların ucuna balon bağlanarak gökyüzüne salınan [=yüksek erişilebilir], bulutlar gibi dağınık [=dağıtık sistemler], rüzgâr nereye eserse oraya gider [=performans], en ufak rüzgârda dağılabilecek/kaybolacak [=yüksek koruma] bir şeydir.” şeklinde kimsenin batıl inançları yoktur.

Aslında birçok bulut bilişim sağlayıcısının, danışmanların veya akademisyenlerin bulut bilişim tanımlamaları çoğu zaman muğlak kalıyor. Kimisine göre “Hizmet olarak Yazılım-(SaaS)” yeterli iken, uygulama geliştiricilere “Hizmet olarak Platform-(PaaS)” daha yakın gelmektedir. Sanırım şu an en çok dikkat çeken; kendisine atanmış sunucular, esnek veri depolama alanı ve yüksek ağ erişim imkânları ile “Hizmet olarak Altyapı (IaaS)” paketidir.

Ancak özellikle IaaS paketinde “- verilerim kendi bünyemde barındırdığım gibi güvenli olmayacaktır.” şeklinde -bana göre- büyük bir yanılgı var. Aslında bu bir psikolojik yanılsamadır. Özellikle kurumlardaki veriler, birçok güvenlik açığı ile barındırılmaktadır ve çalışanların çoğu veri güvenliği bilincinden yoksundur. Birçok şirket ve kurumun “Bilgi Güvenliği” standartlarından yoksun bir şekilde veri barındırdığını düşündüğümüzde, deve kuşunun sadece başını toprağa gömerek güvende olduğunu zannetmesi gibi bir durum ortaya çıkmakta.

Şurası kesin ki Bulut Bilişim mimarisinde veriler; mevcut bulunduğu ortamlardan çok daha güvenli, bütünlüğü koruma altında, tutarlı, yedekli ve esnek arşiv hizmetleri ile erişim performansı yüksek bir şekilde barındırılmaktadır ( Bkz. http://blog.microsoft.com.tr/microsoft-kurumsal-ozel-bulut-yaklasimi-iii.html )

Verilerinin kendi ortamlarında (korumaları altında) değil de, bulut bilişim sağlayıcılarında barınmasının daha güvensiz olacağını düşünen birçok insan/şirket/kurum, aslında bu teknolojik değişime/dönüşüme karşı psikolojik bir direnç göstermektedir. Tabi bu, kültürel bir değişim gerektirir ve zaman alması da olasıdır.

Bu noktada devamlı suretle “öncelikle şunlar, bunlar… -melidir, -malıdır” şeklide konuşan akademist ya da şovenist genelleyicileri değil de, mutlaka ilgili teknolojik uzmanları ( Örn. http://blog.microsoft.com.tr/?author=8 ) dinleyiniz.

Elbette Bulut Bilişim; altyapı, deneyimli insan gücü ve bakım maliyetleri açısından IT harcamalarınızda ciddi tasarruf sağlayacaktır. Söz konusu bu tasarruf; büyüyen iş ihtiyaçlarınızda esnek olabilecek, değişen iş ihtiyaçlarınızda ise yeni yatırımlar yapabilmenizi sağlayacak büyüklükte olacaktır.

Son olarak; Bulut Bilişime inanın, güvenin.

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile