Korsan Yazılımlar Ekonomiye Zarar Veriyor!

Yazdır PDF

Microsoft olarak tüm dünyada 17 Kasım’da düzenlediğimiz Play Fair Day (Adil Rekabet Günü) etkinlikleri kapsamında gelişen ülkelerde korsan yazılımı rekabet açısından ele alan ve ilk kez gerçekleştirilen araştırmamızın sonuçlarını açıkladık. Araştırma, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 80′inin sahte yazılım kullanımından kaynaklanan riskler konusunda endişelendiğini ortaya koyuyor.Korsan Yazılımlar Ekonomiye Zarar Veriyor!

Bu çalışmada elde edilen ölçülebilir verilerin korsan yazılımın dürüst şirketler üzerindeki olumsuz etkisini ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Örneğin, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’de bulunan ve korsan yazılım kullanmayı tercih eden şirketler nedeniyle yerel ekonomiler 1,5 milyar dolardan fazla zarara giriyor. Bu zararın, yasal yazılım kullanan şirketleri de dolaylı yoldan etkilediğini unutmamakta fayda var. Yapılan araştırmalara göre korsan yazılım kullanımından oluşan haksız rekabetin Türkiye’de rakip üreticiler için oluşturduğu maaliyet ise yılda 39 milyon dolar. Sadece bu yüzden yılda 5.000 kişilik çok ciddi bir miktarda istihdam kaybı yaşanması üzüntü verici bir sonuç olarak dikkat çekiyor.

Yüksek korsan yazılım oranına sahip ülkemiz için ise bu kapsamda Microsoft Türkiye olarak yaptığımız çalışmalar önem arz ediyor. Ülkemizin geleceğinin her alanda olduğu gibi bilgi teknolojileri alanında da orjinal olmayan, sağlıksız temeller üzerine kurulamayacağı bilinci ile sağlam bir gelecek yaratmak üzere 11.000 iş ortağımız ile birlikte çalışıyoruz.

Son dönemde sahte ve korsan yazılımla mücadele kapsamında internet kafelerin de güvenli ve yasal çalışan firmalar haline gelebilmesi için çaba sarf ediyoruz. Hatta Ankara İnternet Kafeciler Odası Başkanı Önder Kaplan, konu ile ilgili olarak “Yaklaşık iki yıldır Microsoft ile internet kafelerin daha karlı ve kanunlara uygun, teknoloji merkezleri haline gelebilmesi için işbirliği içinde çalışıyoruz ve 3+ internet kafe rehabilitasyon projesi kapsamında, internet kafelerimizin yasal yazılım kullanması yönünde verilen destekten dolayı Microsoft Türkiye’ye teşekkür ederiz.” diyor.

Korsan Yazılımlar Ekonomiye Zarar Veriyor!

Korsan yazılımın yerel ve küresel ekonomiye olan etkisini geniş bir şekilde inceleyen bu araştırmanın bir parçası olarak Keystone Strategy‘nin analistleri, korsan yazılım kullanan şirketlerin yasal olmayan rekabet üstünlüğünü inceledi. Çin’de yasal ve lisanslı yazılım kullanan “adil” üreticiler 863 milyon dolardan daha yüksek bir meblağı korsan yazılım kullanan şirketlere kaptırıyor. Bu, sadece Çin’de yılda ekonomiye yatırım olarak geri dönemeyen 1 milyar dolardan veya 500′ün üzerinde yeni üretim tesisinden, 65 bin yeni makineden veya 200 bin ilave çalışandan daha da fazlası anlamına geliyor.

Microsoft, işletmeleri, devletleri, tüketicileri kaçak yazılım kullanma kararının sadece kişisel bilgiler için tehlikeli değil aynı zamanda ekonomi için de tehlikeli olduğu konusunda eğitmek için dünyada 50′nin üzerinde ülkede çeşitli programlar ve çalışmalar gerçekleştiriyor. Adil olmak insanların ve işletmelerin konuya duyarlı olmasıyla ve yasal yazılımı talep etmesiyle başlıyor. Yasal olmayan yazılımın finansal etkileri ve programlarımız hakkında daha fazla bilgi için playfairday.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile