Microsoft Veri Merkezleri

Yazdır PDF

Sistem Odası, Sunucu Odası, Bilgi İşlem Odası derken Veri Merkezi (datacenter) terimi artık günlük hayatımıza tam olarak girdi. Veri Merkezleri standartlara uygun koşullarda yapıldığı zaman günümüzün Bilgi Teknolojilerinin sağladığı avantajları tam olarak kullanıcılara yansıtabiliyorlar.

Microsoft Veri Merkezleri

Türkiye’de birçok Veri Merkezi faaliyet gösterirken birçok yeni Veri Merkezi yapılması da planlanıyor. “Veri Merkezleri nasıl yapılardır?”, “Veri Merkezleri nasıl inşaa edilir?”, “Veri Merkezleri için önemli özellikler nelerdir?” gibi sorular gündemde olan sorulardır. Bu sorulara Microsoft’un Veri Merkezi yaklaşaımı ve tecrübesini anlatarak cevap arayabiliriz.

Microsoft kendi dahili ihtiyaçları için kullandığı çok sayıda uygulama, harici olarak müşteri ve iş ortaklarına sunduğu tüm servislerin altyapısı için veri merkezlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu veri merkezleri Microsoft’un dünya çapındaki ölçeğine uygun olarak tasarlanmakta, uygulanmakta ve işletilmektedir.

Microsoft, kendi veri merkezlerinde güvenlli ve sürekli yapıları en uygun maliyetle kurmaktadır. Veri merkezlerinin ihtiyaçlara en hızlı şekilde cevap vererek büyüyebilmeleri de önemli konuların başında gelmektedir. Veri merkezlerinin çevreci olması yine önemli özelliklerdendir.

Microsoft veri merkezi mimarisi olarak modüler yapıları geleneksel yapılara tercih etmektedir. Modüler yapılar geleneksel yapılara göre çok daha az bina inşaatı gerektirmektedir. Çok büyük soğutulmuş binalar (benzeri dev buzdolapları) inşaa etmek hem ciddi zaman, hem de maliyet gerektirmektedir.

Modüler yapılarda ise gerekli yapılar sadece yönetim ve diğer lojistik hizmetler için en aza indirilmiştir. Gerekli Bilgi İşlem yapısı farklı tarz ve büyüklükteki modüller halinde kullanılabilmektedir. Örnek olarak taşıma amaçlı kullanılan taşımalık (konteyner, container) tabanlı kurulan modüller ile ihtiyaca uygun olarak başlayıp zaman içinde büyüyebilme söz konusu olmaktadır.

Veri merkezi için gerekli alanın tahsisi ve basit düzenleme işlemlerinden sonra bu alanın güvenliğinin sağlanması, en aza indirilen yapılaşma ardından modüler yapılar ile hemen operasyona başlamak mümkün olabilmektedir.

Yeni nesil modüler sistemlere Microsoft IT PAC ( Information Technology Pre-Assembled Components) adı verilmiştir. IT PAC sistemlerini mini veri merkezi olarak adlandırmak mümkün olabilir. Taşımalık’tan daha gelişmiş özelliklere sahip olan ITPAC’ler içinde BT ortamı için gerekli olacak her türlü ihtiyaç vardır. IT PAC’ler kendilerine özel soğutma yapıları ile enerji kullanımında büyük avantajlar sunmaktadır. Daha yakından tanımak için http://mstr.to/tX9Xmf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Microsoft Veri Merkezleri dünyanın farklı bölgelerinde sürekli ve güvenli yapılar sağlayarak hizmet vermektedirler. Çevreci olmaları ve enerji tüketimlerinde yenilikçi yapıları ile rekor seviyelere varmaları ile öne çıkmaktadırlar. Microsoft’un Windows Azure, Office 365 gibi Bulut Bilişim servisleri de bu veri merkezleri üzerinden verilmektedir. Bu veri merkezlerinin Türkçe altyazılı serüvenini izlemek istiyorsanız http://mstr.to/vSogId adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile