Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Yazdır PDF

Bugün sizlerle SkyDrive ile ilgili güzel haberlerim var. Siz kullanıcılarımızın geribildirimleri doğrultusunda yaptığımız birçok iyileştirme, bugün itibariyle devreye alındı. İtiraf etmem gerekiyor ki, SkyDrive için planlanan geliştirmelerin listesi gerçekten çok uzun ve bu güncellemede hepsi yer almıyor. Diğer yandan, bu yeni versiyon ile önemli ölçüde yol aldığımızı ve sayısı her gün çoğalan SkyDrive kullanıcıları için Office belgelerini düzenleme ve paylaşma açısından bir çok yeni özellik sunduğumuzu söyleyebilirim.

Şimdi sizlere, sunmaya başladığımız bu yeni özelliklerden bahsedeceğim:

Kolay paylaşım

Biliyoruz ki artık insanlar “uygulama merkezli” düşünüyor ve bu şekilde çalışıyor, yani kullandıkları program ne olursa olsun, bazı işlevleri kolaylıkla yerine getirebilmek istiyorlar. Örneğin, herhangi bir Word belgesi üzerinde çalışırken Word’den çıkmaya, belgeyi farklı bir klasöre taşımaya ya da belge üzerinde izinleri düzenlemeye gerek kalmadan o belgeyi kısa birkaç adımda paylaşabilmek zaman kazanmak açısından kritik. Hele hele bunu yapmaya çalışırken klasör yapısının nasıl olması gerektiği ya da belge paylaşılacak kişilerin hangi e-posta servisini kullandığı gibi detaylarla uğraşmaya kimsenin vakti yok.

Biliyoruz ki geçmişte SkyDrive üzerinden belge paylaşmak pek kolay değildi. Öncelikle, kimle neyi nasıl paylaşacağınızı belirlemek için özel ve paylaşılan klasörleri yaratmanız, dolayısıyla belgelerinizi de paylaşım özelliklerine göre klasörlemeniz gerekiyordu. Buna ek olarak SkyDrive, Windows Live ağınızdaki kişilerle paylaşım için optimize edilmişti ve diğer e-posta servislerini veya sosyal ağlarını kullanan kişilerle belge paylaşmak karmaşık bir süreç idi.

Bu yapıyla ilgili aldığımız geribildirimler sonucunda, SkyDrive’ın en temel yapı taşlarını baştan geliştirerek dosya paylaşımını basitleştirdik ve özellikle Office gibi uygulamaları çok daha iyi destekler hale getirdik. Örneğin, diyelim ki özel klasörlerinizden birinde yer alan bir Word Web App belgesi üzerinde çaışıyorsunuz. Yaptığımız en son geliştirmeler sayesinde artık belgenin hangi klasörde yer alması gerektiğini düşünmeye gerek kalmadan, direkt Word Web uygulaması içinden belgenizi paylaşabilir ve hangi klasörde olursa olsun sadece o belgeye özel izinler düzenleyebilirsiniz. Bu sadece Office belgeleri için değil, fotoğraflarınız ya da diğer dosyalarınız için de geçerli.

Aynı zamanda paylaşım sürecini de yeniden tasarladık ve farklı e-posta servisleri ya da sosyal ağlardaki kişilerinizle dosya paylaşmayı da çok daha kolay hale getirdik.

Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Şimdi SkyDrive bilgi panelinde ya da Dosya menüsünde Paylaş’ı tıkladığınızda, birkaç alternatifiniz olduğunu göreceksiniz:

  • E-posta ile paylaşma. E-posta ile belge paylaşmak için kişilerinizde yer alan herhangi bir ismi, hatta Windows Live hesabınızla Facebook hesabınızı bağladıysanız Facebook arkadaşlarınızdan birinin ismini bile girmeniz mümkün. SkyDrive paylaşım davetini sizin e-posta adresinizden gönderdiği için davetiniz gereksiz e-posta olarak görülmeyecek ve arkadaşınızın gelen kutusunda sizin isminizle belirecektir. Paylaşım kutusundan “Alıcılar düzenleyebilir” kutusunu seçerek Live ID’sini bilmediğiniz biriyle o belge üzerinde birlikte çalışmanız mümkün.
  • Sosyal ağa gönderme. SkyDrive, Facebook ve LinkedIn gibi birçok farklı sosyal ağ ile birleştirilebilir. Bu sayede tüm fotoğraf ve belgelerinizi SkyDrive’a yükledikten sonra, tek tıkla istediğiniz ağ üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
  • Bağlantı alma. Birçok kişi için en kolay paylaşım şekli, dosyanın URL’ini kopyalayıp göndermek. Yeni SkyDrive’da, farklı yetkiler için farklı bağlantılar oluşturmanız mümkün. Örneğin özel bir dosya paylaşmak için sadece görüntülemeye özel bir bağlantı, başkasıyla birlikte düzenlemek istediğiniz bir dosya için görüntüleme ve düzenleme bağlantısı, veya internet erişimi olan herhangi birisinin ulaşabilmesini istediğiniz bir dosya için genel bir bağlantı alabilirsiniz.

SkyDrive’a yüklediğiniz herşey, siz aksini belirtmedikçe özeldir ve paylaşma yetkisi tanımlanmamıştır. SkyDrive sadece paylaşmak istediğiniz dosyaları, istediğiniz kişilerle paylaşır.

Güçlü dosya yönetimi

Haziran’da devreye aldığımız SkyDrive geliştirmelerinin ardından, kullanıcılardan servisin çok hızlı hale geldiği ama bazı işlemlerin yavaş veya gereksiz derecede zahmetli olduğu geribildirimini almıştık. Bu yeni versiyonda ise, dosya yönetimine dair birçok işlemin “anlık” hale geldiğini göreceksiniz.

Artık SkyDrive ile farklı bir sayfaya gitmeye gerek kalmadan;

- Direkt menü üzerinden klasör yaratabilirsiniz
Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

- Herhangi bir klasörü direkt menü üzerinden (veya F2’ye basarak) yeniden adlandırabilirsiniz
Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Birden fazla klasörü taşıyabilir, silebilir ya da indirebilirsiniz
Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

- Seçtiğiniz öğeleri sayfanın yanındaki menüyü kullanarak taşıyabilir ya da kopyalayabilirsiniz
Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Belgeler ve fotoğraflar üzerinden sağ tıklama ile birçok işlemi yapabilirsiniz.
Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Office belgesi yarabilirsiniz. SkyDrive’da yer alan Office ikonlarından birine tıkladığınızda tek yapmanız gereken belgeye bir isim vermek. Ardından hemen Office Web Apps açılacaktır, böylece belgeniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.
Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

HTML5 ile yükleme ve Internet Explorer 10’da CSS3 geçişleri

Paylaşım ve dosya yönetimine dair yeni özelliklere ek olarak, modern tarayıcı teknolojilerinden nasıl faydalanabileceğimizi de sürekli olarak araştırıyoruz. Bugün yükleme işlemini daha kolay ve rahat bir tecrübe haline getirmek için faydalandığımız teknoloji Silverlight. Buna ek olarak bu güncellemede, HTML5 File API desteği olan tarayıcılar için (Internet Explorer 10, Chrome, Firefox ve Safari) dosya yükleme metodu olarak çekme ve bırakma özelliğini devreye aldık. Üstelik dosyalarınız yüklenirken aynı sayfada kalıp yüklemelerinizin tamamlanmasını beklemek yerine, SkyDrive’da istediğiniz gibi gezinmeye devam etmeniz mümkün, dosyalarınız arka planda kendiliğinden yüklenecektir.

Bizim için en önemli noktalardan biri SkyDrive’ın Internet Explorer 10’da iyi çalışıyor olmasıydı. Eğer Windows 8 Geliştirici Önizlemesini kullanıyorsanız, albümün görüntüleme boyutlarını değiştirdiğinizde CSS3 animasyon desteğinin devreye girdiğini göreceksiniz.

Fotoğraflarla ilgili iyileştirmeler

Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Bu güncelleme için baştan tasarladığımız bir başka öğe de, fotoğraflar için slayt gösterileri. Yaptığımız iyileştirmeler sonucunda slayt gösterisinin de eskisine nazaran çok daha hızlı ve etkin hale geldiğini göreceksiniz.

 

Sizden aldığımız bir diğer geribildirim de, fotoğrafların altyazılarını bulmanın zor, ve fotoğraflar arasında gezinmenin karmaşık bir süreç olduğu yönündeydi.

Bu soruna yönelik olarak yaptığımız iyileştirme sonucunda şimdi herhangi bir fotoğrafı görüntülerken “Klasörü görüntüle” linkine tıklayarak fotoğrafın yer aldığı albüme dönebilir ve fotoğraflarınızın altyazılarını direkt fotoğrafın altında görebilirsiniz.

Yenilenen SkyDrive ile Dosya Paylaşmak ve Yönetmek Çok Kolay!

Aynı zamanda Internet Explorer 10 ve Mobil Safari’nin dokunma API’leri için eklediğimiz destek sayesinde şimdi bu tarayıcılarda SkyDrive’ı kullanırken direkt parmak hareketleri ile fotoğraflarınız arasında gezinebilirsiniz.

PDF ve RAW gibi dosya türleri için destek

Sizlerden aldığımız bir diğer geribildirim de, SkyDrive’ın PDF görüntüleme özelliklerinin olması gerektiği kadar güçlü olmadığı yönündeydi. Bu güncelleme ile birlikte, PDF bir dosyayı tıkladığınızda, belgenizin tarayıcınızın PDF görüntülemek için kullandığı uygulama içinde açıldığını göreceksiniz. Dolayısıyla Internet Explorer, Firefox veya Safari kullanıyorsanız belgeniz Adobe Acrobat desteğiyle tarayıcınızın içinde, Chrome’da ise Chrome’un kendi PDF görüntüleyicisi içinde açılacak.

Buna ek olarak, bazı kullanıcılarımızın fotoğraf makinelerinin RAW formatını kullanarak fotoğraf çekiyor olması nedeniyle, birçok farklı üreticinin makinelerinde çekilen RAW formatında fotoğraflar için yükleme ve görüntüleme desteği vermeye başladık. Hangi makinelerin formatının desteklendiğini bu linkten görebilirsiniz: Microsoft Camera Codec Pack.

Performans

Tüm bu yeni özelliklerin yanısıra, bu güncellemeden SkyDrive’ın hız performansını iyileştirmek için birçok aksiyon aldık. Özellikle birkaç iyileştirmeye dikkat çekmek gerekirse:

• Yükleme, silme, kopyalama, taşıma, yeniden adlandırma, paylaşma ve yeni dosya yaratma gibi birçok işlem artık doğrudan sayfa üzerinden veya sağ tıklamayla yapılabiliyor
• Siz daha kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarken, biz arka planda çalışmaya ve birçok fonksiyonu yüklemeye başlıyoruz. Dolayısıyla siz giriş yaptıktan sonra Office belgelerini görüntülemeniz ve düzenlemeniz çok daha hızlı hale geldi.
• SkyDrive’a giriş yapmayı %50 daha hızlı hale getirdik.

Yenilikler burada bitmiyor…

Önümüzdeki haftalarda, bu yeni özelliklerden çok daha detaylı olarak bahsedeceğim. Yeni yazılardan haberdar olmak için SkyDrive Türkiye Facebook Sayfası‘nı beğenebilir veya blogumuzu takip edebilirsiniz. Bu alanları aynı zamanda yeni SkyDrive ile ilgili yorumlarınız ve geribildirimlerinizi iletmek için de kullanabilirsiniz.

Yeni yazılarda ve heyecan verici yeni geliştirmelerde buluşmak üzere :)

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile