Bulut Bilişim ile Değişen Alışkanlıklarımız

Yazdır PDF

Bulut Bilişim kavramı dünya üzerinde her ne kadar ülkemizden önce kabul görmüş olsa da, önceden denemiş ve milyonlarca müşteriye ulaşmış bu sayede tam anlamı ile olgunlaşmış bir ürün olmasının sonucu Türk halkı tarafından da bulut kavramı çok hızlı kabul edilmiştir.

Bulut Bilişim ile Değişen Alışkanlıklarımız

Eskiden resimlerimizi, video veya dokümanlarımızı bilgisayarlarımızın yerel sürücülerinde saklarken artık insanlar bu verilerine her yerden ulaşmak ve yedekleme gibi ihtiyaçlardan kurtulmak için bulut bilişimin sağladığı pek çok avantajı kullanarak SkyDrive ve benzeri platformlarda saklamaktadır. Bu sayede artık bizlerin de verilerimizi saklama alışkanlıklarımız değişmiştir.

Buna en açık örnek aslında kendimi gösterebilirim. Gezdiğim gördüğüm, tatil veya iş amacı ile gittiğim yerlerin resimlerini, düzenlediğimiz etkinliklerin videolarını, eğitim notlarımı ve daha fazlasını sahip olduğum bilgisayarlar üzerinde ayrı ayrı klasörleyerek saklamaktaydım. Ancak bu bana çok zaman kaybı yanında yedeklilik sorunu da yaşatmaktaydı. Bu kadar veriyi bir disk üzerine kayıt ediyorum ancak bu disk bozulursa ne olacak, o zaman ben bunun bir yedeğini alayım, peki en son yedeği ne zaman aldım, yedeklerim ne kadar güncel ve benzeri soru işaretleri zaten yoğun olan hayatımın iyice karmaşık olmasına neden oluyordu.

Peki ben ne yaptım? Aslında dünya üzerindeki ilk cloud ürünü olan SkyDrive sayesinde tüm dokümanlarımı internet üzerinde saklamaya başladım. Bu sayede yedeklilik sorunlarından kurtuldum, çünkü Microsoft’un bize sunduğu yüksek erişilebilirlik ve yedeklilik noktasında ben daha iyisini yapacağımı düşünmüyorum :)

Özetle artık tüm dökümanlarım Bulut Bilişim‘in sağladığı servisler sayesinde daha güvenli ve daha erişilebilir bir durumda. İhtiyaç duyduğum anda erişebiliyor ve daha da güzeli Office Web Apps sayesinde güncelleme yapabiliyorum. Sizlere de tavsiyem benim gibi sürekli olarak değişen veri dosyalarınız var ise, bunları sınıflamak, yedekleme ve her an yanınızda taşımak gibi sıkıntılardan kurtulmak için bulut bilişim servislerine ilk adımınızı atın. Zaten bu şekilde başladıktan sonra Office 365 ile veri saklamanın da ötesine geçebilirsiniz.

 

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile