Sn.Nihat Ergün ile Birlikte Microsoft Redmond Kampüsü’ndeydik!

Yazdır PDF

Sn.Nihat Ergün ile Birlikte Microsoft Redmond Kampüsü’ndeydik!

Geçtiğimiz hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdiğimiz, iki günlük Microsoft ziyaretimizin detaylarını kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bakanımız ile birlikte ilk olarak 29 Kasım günü Redmond Kampüsü’müze gittik. Saat 08:00’de Orlando Ayala’nın evsahipliğinde yaptığımız kahvaltı ve kısa bir bilgilendirme toplantısının ardından Sayın Ergün’le Microsoft Türkiye olarak sürdürdüğümüz çalışmaları ve “Vizyon 2023” doğrultusunda kendimize koyduğumuz hedefleri paylaştım. Türkiye’nin bilişim gücü olarak 2023 Vizyonu’nda üstlenmek istediğimiz rolleri anlattım.

Ardından, Alan Merrihew, özellikle kamu tarafında bulut bilişim stratejisi sunumunu yaptı. Bu sunumun Bakanımızın, kendisine bu gezide eşlik eden danışmanlarının ve Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilgisini çektiğini söyleyebilirim. Hatta Belediye Başkanı ile Kocaeli halkının Microsoft teknolojileri ile yeni ve önde olması için bu alanda uzun soluklu çalışmalar yapmaya başlayacağız.

Alan Merrihew ile olan toplantımız sonrasında güne Microsoft Home turu ile devam ettik. Microsoft teknolojilerinin insan hayatına kattığı avantajları görmek adına çok heyecan verici bir tur olduğunu söylemeliyim. Hepinizin bir gün Microsoft Home turu yapabilmenizi çok isterim ancak şimdilik imkanı olmayanlar aşağıda yer alan video ile gelecek vizyonumuza dair fikir edinebilirler.

Günün geri kalanında ise Joel Cherkis, e-devlet, Tony Hey ise Ar&Ge konularını bizlerle paylaştı. Microsoft Envisioning Lab turu da Bakanımız ve heyeti için hem keyifli hem de ilham verici anlardan biri oldu. Microsoft’un dünyada Ar&Ge’ye yaptığı yatırımın, ayırdığı kaynağın büyüklüğü ve bu alandaki tecrübeleri de Bakanımızın ilgisini çeken konular arasında yer aldı ve Microsoft’un eğitim yaklaşımı üzerine Anthony Salcito’nun yaptığı sunum ile ilk günü tamamladık.

Microsoft’un üst düzey yöneticilerinin gerçekleştirdiği bu sunumlar pek çok konuda Bakanımızın Microsoft’u daha yakından tanımasını sağlamak konusunda çok yardımcı oldu.

Gezimizin ikinci gününde ise Bakanımız ve ben, Steve Ballmer ile görüştük. 1 saat olarak planlanan toplantımız, çok samimi ve içten bir ortamda 1 saat 20 dakikadan uzun sürdü. Bakanımızın bu görüşme sonrasında basın mensuplarına söylediği bir sözü sizlerle paylaşmak isterim. Bakanımız şöyle dedi: “Son derece samimi, bir o kadar da rasyonel bir görüşme oldu. Somut adımlar üzerine, açık ve net konuşuldu. Bu bakımdan çok verimli bir toplantı yaptık.”

Gerçekten de, Steve Ballmer, Türkiye’nin potansiyelini ne kadar yakından takip ettiğini, Türkiye’ye çok daha fazla odaklanmak istediği ve bunun yanı sıra yapabileceklerini yakından araştırdığını bizlere anlattı. Microsoft Türkiye adına heyecan verici ve çok önemli bir görüşme olduğunu söyleyebilirim.

Son olarak sizleri de Microsoft ile yeni ve önde olmaya davet ediyor, en kısa zamanda tekrar görüşmeyi diliyorum.

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile