Web Sitelerine Özgürlük!

Yazdır PDF

Web Sitelerine Özgürlük!

websitelerineözgürlük.com

Bu adresi açmayı hiç denemeyin. Alan adı aktif değil. Fakat web sitelerine daha fazla özgürlük getirecek teknolojik gelişmeler sayesinde bu slogan gerçek oluyor.

Eylül 2011 itibariyle tüm dünyada 500 milyondan* fazla web sitesi bulunuyor. Türkiye’de sayıları 34 milyona yaklaşan internet kullanıcıları ayda ortalama 33 saat çevrimiçi olmaktalar. Kullanıcıların %96′sı da sosyal medyada aktif ve ayda ortalama 10 saatlerini sosyal medya sitelerinde geçirmekteler.** İnternet kullanıcılarının %35′i de her gün veya haftada birkaç kez internete girdiği için her bir web sitesi ulaşılacak etkileşim kurulacak önemli bir mecra konumunda.***

Web tasarım ve geliştirme firmaları tarafından gerçekleştirilen projeler farklı şekillerde barındırılabilmektedir. Hayata geçirilen projelerin başarılı olması için önemli etkenlerden biri barındırmanın (hosting) sağlıklı bir şekilde yapılabilmesidir. Bu konuda teknolojik gelişmeler ışığında farklı seçenekler ortaya çıkmakta. Web sitelerinin paylaşımlı (shared) ortam yerine sanal (VDS) veya veya fiziksel (dedicated) sunucularda barındırılmasının farklı avantajları olmakta. Özellikle sanal sunucular (Windows Server 2008 R2 Hyper-V teknolojisi ile elde edilebilir.) fiziksel sunucular ile benzer avantajları çok daha düşük maliyet ile sunabilmekteler.

Sanal Sunucuların Avantajları:

  • Performans: Sunucu kaynakları sadece ilgili web sitesi tarafından kullanılır. Bu şekilde yüksek performans isteyen web siteleri performans sorunu olmadan çalışabilir. Ayrıca paylaşımlı ortamda farklı sitelerin yoğunluğu sebebiyle oluşabilecek durumlar tüm siteleri etkileyebilir.
  • Güvenlik: Diğer web sitelerinin yaratabileceği sorunlardan etkilenmeyeceği için daha güvenli bir yapı sunar.
  • Büyüyebilme: İhtiyaca göre yeni içerik, yeni dinleyicilere ulaşma veya yeni modüllerin entegrasyonu çok daha kolay olabilmektedir.

Sanal Sunucu Kullanım Senaryoları:

  • E-ticaret (B2C ve B2B senaryoları)
  • Portal (extranet, intranet gibi paylaşım ve birlikte çalışma ortamları)
  • Kurumsal Kaynak Planlama
  • Yoğun video kullanımı
  • Prestijli Kurumsal Siteler
  • Yüksek Performans gereksinimi

mstr

Microsoft Barındırma Uzmanlığı’na sahip iş ortaklarından sanal sunucular çeşitli kampanyalar ile satın alınabilir.

Yaşasın web sitelerine özgürlük!

 

* Netcraft Ekim 2011 Web Araştırmasına göre
** comScore Ağustos 2011
*** IAB Turkiye Eylül 2011

Daha :

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile